ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΟΤΑΜΟΥ ΚΥΘΗΡΩΝ

Ο Σύλλογος με την επωνυμία «ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΟΤΑΜΟΥ ΚΥΘΗΡΩΝ», ιδρύθηκε με το από 30-10-1988 καταστατικό, το οποίο εγκρίθηκε με την 336/89 απόφαση του Πρωτοδικείου Πειραιά και έλαβε αριθμό μητρώου 3211.

Κατά το καταστατικό αυτό, οι σκοποί του Συλλόγου είναι:

1. Η στενή συνεργασία μεταξύ οικογένειας και σχολείου,

2. Η καλλιέργεια της εκπαιδευτικής συνείδησης, η προαγωγή και ανάπτυξη της παιδείας, η προώθηση και ανάπτυξη του σχολικού αθλητισμού,

3. Η οργάνωση κατάλληλων συγκεντρώσεων, ομιλιών και διαλέξεων για την επιμόρφωση των μαθητών και την ανάπτυξη της φιλομάθειας,

4. Η απονομή βραβείων και επαίνων στους αριστούχους,

5. Η ψυχαγωγία των μαθητών με εορτές, εκδρομές και άλλα συναφή μέσα,

6. Ο εξοπλισμός του σχολείου με σύγχρονα εποπτικά μέσα διδασκαλίας,

7. Η μέριμνα για την κανονική και απρόσκοπτη μεταφορά των μαθητών,

8. Η συμπαράσταση στους εκπαιδευτικούς στην άσκηση του λειτουργήματος τους και στους μαθητές στην ανάπτυξη πρωτοβουλίας και ευγενικής άμιλλας για μάθηση και εργασία και

9. Η παρακολούθηση της υγιεινής των μαθητών και γενικά η εκδήλωση κάθε ενέργειας που αποβλέπει στην τελειότερη λειτουργία του σχολείου.

Όργανα του Συλλόγου είναι: α) Η Γενική Συνέλευση, β) Το πενταμελές Διοικητικό Συμβούλιο και γ) η τριμελής Εξελεγκτική Επιτροπή.

Το διοικητικό Συμβούλιο και η Ελεγκτική Επιτροπή εκλέγεται κάθε 2 έτη.

Το σημερινό διοικητικό συμβούλιο αποτελούν, στην θέση του Προέδρου, ο κ. Άκης Αγιοπλούδης, στην θέση της Γραμματέα η κ. Στέλλα Καϊδετσή, στην θέση της ταμία η κ. Μαργαρίτα Φράγκου, στην θέση της Αντιπροέδρου η κ. Μυρόπη Νικολοπούλου και μέλος η κ. Κλαίρη Κρέμιν – Δεδέογλου.

Την Ελεγκτική Επιτροπή σήμερα απαρτίζουν, ο πρόεδρος αυτής Χάρης Τζωρτζόπουλος και οι κ.κ. Παναγιώτης Πρωτοψάλτης και Αριστοτέλης Πρινέας.

Η θητεία 2018-2020 του διοικητικού Συμβουλίου έχει λήξει στις 30 Οκτωβρίου, αλλά λόγω της πανδημίας του covid 19, αναβλήθηκαν οι εκλογές μέχρι να γίνει εφικτή η διενέργεια τους.

Προκειμένου να αποφευχθεί η πολύωρη συγκέντρωση στον ίδιο χώρο, πολλών ατόμων κατά την Γενική Συνέλευση, που πρέπει να λαμβάνει χώρα κατά την διαδικασία των εκλογών, αποφασίστηκε λόγω της εξαιρετικής ανάγκης, ο απολογισμός των πεπραγμένων του Δ.Σ. κατά την διετία αυτή, να γίνει μέσω επιστολής η οποία θα δοθεί στους μαθητές, αμέσως μόλις λήξει η διάρκεια της καραντίνας.-

Για οποιαδήποτε ερώτηση ή διευκρίνιση, οι γονείς μπορούν να απευθύνονται με ηλεκτρονικό μήνυμα στην διεύθυνση του συλλόγου goneis@kithira.org.-