Οι μαθητές της Ε΄ τάξης, για την σχολική χρονιά 2022-2023, με την καθοδήγηση και την ενθάρρυνση της δασκάλας τους κ. Μαρίας Αγρανιώτη, συμμετείχαν με επιτυχία στο κινηματογραφικό εργαστήρι “Κινηματογράφος και νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση: Εκπόνηση και εφαρμογή ενός συνεκτικού πλαισίου δράσεων για την αναβάθμιση της διδασκαλίας της Ιστορίας – ΚΙ.ΝΕ.Τ.Ε.”.

Στο πλαίσιο του συγκεκριμένου εργαστηρίου οι μαθητές εμπνεύστηκαν μια ιστορία, έγραψαν το σενάριο και δημιούργησαν τις εικόνες με τις οποίες “έντυσαν” το κείμενό τους.

Στη δημιουργία του animation πολύτιμη ήταν η συνεισφορά του κ. Γιώργου Διδυμιώτη, ως υπεύθυνου κινηματογραφιστή από την πλευρά των οργανωτών του εργαστηρίου.

Η μικρή μήκους ταινιούλα που προέκυψε είχε τίτλο: “Το παιδί στο Βυζάντιο” και αναδεικνύει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις γνώσεις, την φαντασία και την δημιουργικότητα των μαθητών. Σας την παρουσιάζουμε: