Η υπεύθυνη της Δημοτικής Βιβλιοθήκης κ. Σοφία Λουράντου μας προσκάλεσε να επισκεφτούμε τον χώρο της Βιβλιοθήκης και να πραγματοποιήσουμε δράσεις, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου (27/3). Οι μαθητές των τάξεων Γ΄, Δ’ και ΣT’, χωρισμένοι σε ομάδες  είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν εναλλάξ σε ένα πρόγραμμα με δύο βασικά σκέλη:

α) Η κ. Κωνσταντίνα Καλογήρου, καθηγήτρια Παιδαγωγικών στο Πανεπιστήμιο του Κάρντιφ της Ουαλίας, οργάνωσε στον αύλειο χώρο θεατρικό δρώμενο με τίτλο: “Παγωμένα πρόσωπα”. Παίρνοντας ερεθίσματα από γνωστούς ζωγραφικούς πίνακες, με θέματα από την ελληνική επανάσταση, τα παιδιά προσπάθησαν αρχικά να αναπαραστήσουν την εικόνα και στη συνέχεια να συζητήσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματα που τους προκάλεσε η διαδικασία αυτή.

β) Την ίδια ώρα στον εσωτερικό χώρο της Βιβλιοθήκης η δεύτερη ομάδα των μαθητών παρακολούθησε βίντεο σχετικά με το αρχαίο ελληνικό θέατρο και την comedia del’ arte. Συζητήθηκαν τα βασικά γνωρίσματα και των δύο ειδών θεάτρου και ακολούθησαν αμέσως μετά διάφορες απόπειρες ανάλογων θεατρικών αυτοσχεδιασμών.

Η επιστροφή στο σχολείο μάς βρήκε ενθουσιασμένους και γεμάτους νέες γνώσεις και εμπειρίες.  Ευχαριστούμε!

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Βάσω Χριστάκη, Νατάσα Κάγκα, Δέσποινα Παπαδοπούλου, Δημήτρης Γρούμπας